Családilag nagyon ritkán lehetett nálunk gesztenyés bejgli – ha volt egyáltalán -, mert csak a diós és mákos változatokra emlékszem. A korábbi években magamnak mandulás és kókuszos verziót készítettem, amik szintén különlegesebbek, mint a hagyományos ízesítések, 2022 karácsonyára viszont mindenképp szerettem volna kipróbálni a gesztenyés változatot. Igaz, már teljesen más alapanyagokból, mint amiket anno ettünk.
Gesztenyét nagyon ritkán eszem, függetlenül attól, hogy szeretem. Valahogy soha nem az az első, ami eszembe jut, ha süteményről van szó. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy az életmódváltás kezdetekor kb. talonba tettem gondolatban a viszonylag magas cukortartalma miatt. Időnként mégis jólesik, ha ebből készíthetek süteményt, viszont nagyon figyelni kell, hogy mit veszünk meg a boltban. A hagyományos gesztenyepürék általában tartalmaznak hozzáadott cukro(ka)t is, ezért PCO vagy PCOS esetén érdemes kerülni őket. Szerencsére van azonban cukor nélküli változat is, illetve főtt gesztenyét is lehet kisebb kiszerelésben kapni.
Gesztenyés bejgli receptváltoztatások
A gesztenyés bejgli tésztája ugyanolyan, mint a mandulás, kókuszos és a mákos bejglié.
A töltelékhez főtt gesztenyére van szükség, ami készen is vásárolható a boltban, de akár otthon is elkészíthető. Aprító helyett én villával törtem össze, így maradt benne néhány nagyobb darab gesztenye is. Az eredeti recept tölteléke mazsolát is ír, amit én elsősorban a PCOS miatt nem használok, de más se szereti itthon, ezért kimaradt belőle.
Annyit változtattam még az elkészítésben, hogy most csak fogpiszkálóval szúrkáltam meg a tetejét, reméltem, hogy elég lesz – nem lett. A tészta emiatt felpúposodott a tetején, és a töltelék sem egyenletes ezen a részen. De ha fogpiszkáló helyett fakanál végével vagy szívószállal fúrsz bele néhány lyukat sütés előtt, nem lesz vele gond.
A gesztenyés bejgli mellett mákos bejgli és zabpehelylisztes linzer készült még 2022 karácsonyára, az összképről Instagramon mutattam fotót:
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli - gluténmentes, cukormentes, tejmentes, vegán
Hozzávalók
- Tészta:
- 125 g Szafi Free Expressz lisztkeverék
- 20 g poreritrit
- fél gramm só
- 10 g almaecet vagy frissen facsart citromlé
- 140 g víz
- Töltelék:
- 100 g főtt gesztenye
- 25 g eritrit
- 5 g útifűmaghéj
- 10 g narancslé
- 20 g sütésálló cukormentes lekvár (Szafi Reform kajszibarack-alma lekvár)
- 2 g rumaroma
- A kenéshez:
- 10 g frissen facsart narancslé
Elkészítés
- 1. lépés Bekapcsoltam a sütőt 180°C-ra, hogy előmelegedjen, majd első körben összeállítottam a tésztát. Ehhez kimértem a száraz hozzávalókat (lisztkeverék, poreritrit, só), összekevertem őket. Külön tálba kimértem a vizet és az almaecetet. Mikróban rámelegítettem, hogy langyos legyen, majd hozzáadtam a száraz összetevőkhöz, és egybegyúrtam őket. Hagytam pihenni a tésztát, amíg elkészítettem a tölteléket.
- 2. lépés Villával összetörtem a főtt gesztenyét. Ezután hozzáadtam a töltelék többi összetevőjét, és a villával összedolgoztam őket.
- 3. lépés Szilikonos felületen téglalap alakúra, nagyjából 20×25 cm méretűre nyújtottam a tésztát. Rásimítottam a tölteléket úgy, hogy a rövid széleitől és a hosszú alsó szélétől is 1,5 cm távolságot hagytam, a hosszú felső szélétől 3,5 cm-t.
- 4. lépés Behajtottam a rövid széleket, majd elkezdtem feltekerni az alsó végétől kezdve. A 3,5 cm-es szabadon hagyott rész így a tésztához tud simulni, és szépen egyben tartja a tekercset.
- 5. lépés Sütőpapírra tettem, a tetejét megszúrkodtam néhány helyen egy fakanál végével (szívószállal is lehet), majd lekentem narancslével. 180°C-os sütőben 30 percig sütöttem, majd kivettem, újból lekentem a narancslével, és további 22 percig sütöttem 200°C-on. A végén még forrón lefújható olajspray-vel, hogy szebb legyen a teteje, én kihagytam ezt a lépést.
Ha elkészítetted, kérlek írd meg hozzászólásban, hogy ízlett! 🙂
Nézz körül a többi recept között is az oldalon!